Fallabda/Squash szabályok
- 2019-01-13
- 1 Comment(s)
Blogbejegyzésünk a fallabda (squash) szabályok gyors áttekintését teszi lehetővé.
Sokak számára talán nem teljesen egyértelmű, milyen szabályokat kell betartani ahhoz, hogy ezt a gyönyörű játékot szabályosan és magunkat, illetve partnerünket a legkisebb veszélynek kitéve játsszuk. Mindenki, akit érdekelnek a fallabda szabályai, akinek gondot okoz egy-egy problémásabb helyzet és az ebből adódó döntés kiértékelése, hasznos információkat meríthet alábbi írásunkból.
A fallabda/squash magyarországi szabályozását a Magyar Fallabda Squash Szövetség látja el. Honlapukon, a squash.hu oldalon természetesen minden megtalálható, ami a magyar squash élet számára fontos. Találhatunk itt versenynaptárat, ahol a honi és nemzetközi versenyek időrendben felsorolva találhatók, ranglistákat, a válogatottal kapcsolatos információt, illetve itt lelhetőek fel azok a szabályzatok, amik a minden fallabda játékosra kötelező előírásokat is tartalmazzák.
Ezek egyike a squash szabályait leíró szabálykönyv, ami részletesen írja le, mit, hogyan és mikor kell tenni, ha az ember a fallabda pályán szabályosan szeretne játszani. Ezt a szabályrendszert a WSF (World Squash Federation – Fallabda/squash Világszövetség) dolgozta ki.
Itt következik tehát a hivatalos szabályrendszer. Jó böngészést!
Az egyéni squash rövidített játékszabályai
Érvényes: 2010. november 01-től
ELŐSZÓ
Az egyéni squash szabályainak rövidített változata, a játék alapszabályait hivatott megismertetni a játékosokkal. Minden játékosnak ismernie kell a játék teljes (bővített) szabályrendszerét is. A zárójelben lévő számok –a teljes szabálykönyv pontjaira utalnak. Ez a módosított változat 2009. április 1-től lépett érvénybe.
PONTOZÁS (2. szabály)
A mérkőzés 2 vagy 3 nyert játszmából áll („best of” 3 vagy 5).
Minden játszmát 11 pont eléréséig játsszák. Az a játékos nyer, aki előbb eléri a 11 pontot, kivéve ha mindkét játékosnak 10 pontja van. Ebben az esetben, a játék addig folytatódik, amíg az egyik játékos 2 ponttal meg nem nyeri azt.
Mindkét játékos szerezhet pontot a labdamenet megnyerésével. (PAR – Point-a-Rally). Ha az adogató nyer egy labdamenetet, pontot nyer és folytatja az adogatást. Ha a fogadó nyeri a labdamenetet, pontot nyer és átveszi az adogatást.
BEMELEGÍTÉS (3. szabály)
A játék kezdete előtt, a játékosoknak 5 perc áll rendelkezésre (2 ½ perc oldalanként), hogy bemelegítsenek, valamint bemelegítsék a játékra szánt labdát.
Amikor a labdát lecserélik a játék közben, vagy ha szünet után folytatják a játékot, a játékosok bemelegítik a labdát, hogy az megfeleljen a játék feltételeinek.
A labdát, a mérkőzés bármely szünetében, a játékosok bármelyike melegítheti.
AZ ADOGATÁS (4. szabály)
A játék az adogatással kezdődik. Az ütő megpörgetésével döntik el az első adogatás jogát. Ezután, az adogató addig adogat, amíg labdamenetet nem veszíti. Ilyenkor az ellenfél válik adogatóvá („hand out”). Az a játékos adogat a következő játszmában, aki az előzőt megnyerte.
Minden játék elején, valamint amikor az adogatás átkerül egyik játékostól a másikhoz, az adogató választhat melyik oldalról adogat először. Miután a adogató megnyerte a labdamenetet felváltva köteles szerválni a két oldalról.
Az adogatáshoz a játékosnak legalább a lábának egy részével az adogató négyzeten belül kell állnia úgy, hogy a cipője egyáltalán nem érintheti a felfestett határvonalakat. Ahhoz, hogy a szerva jó legyen, egyenesen a főfalra kell szerválni, az adogató vonal fölött és a felső határvonal („out line”) alatt, úgy hogy a visszapattanó labda az ellenkező oldali fogadó negyedben pattanjon. (a szerva érheti az oldalfalat és/vagy a a hátsó üveget, de ezután be kell pattannia a fogadó negyedbe)
A SZABÁLYOS ÜTÉS (6. szabály)
Akkor szabályos az ütés/adogatás-fogadás, amennyiben a játékos előbb játssza meg a labdát minthogy az a padlón kétszer pattant volna és visszajuttatja azt a főfalra, a lemez (tin) fölötti és a felső határvonal közti részben. („out line”) A labda érintheti az oldalfalakat és/vagy hátsó falat mielőtt eléri a főfalat.
A labda megjátszása szabálytalan, ha
– a labda az ütés előtt egynél többször pattan a földön, ha helytelen vagy dupla érintéses az ütés. („NOT UP”);
– a labda az ütés után, még a főfal előtt eltalálja padlót, vagy eltalálja a lemezt („LENT” – „DOWN”)
– a labda eltalálja a vonalat vagy kimegy a játéktéren kívülre („KINT”-„OUT”)
LABDAMENET (8. szabály)
Az adogatás után addig folytatódik a labdamenet, amíg az egyik játékos el nem veszti azt.
A menet az adogatásból, valamint a visszaütésekből tevődik össze. A játékos akkor nyeri meg a menetet, ha az ellenfél helytelenül adogatott, vagy nem sikerült szabályosan visszaütnie a labdát, vagy abban az esetben, ha a játékos megkísérli megütni a labdát és előtte a labda érinti az ellenfelet (beleértve az ütőt és ruházatot).
MEGJEGYZÉS: Menet közben a játékos nem ütheti meg a labdát ha fennáll annak a veszélye, hogy az ütőjével vagy a labdával megüti az ellenfelet. Ebben az esetben leállítják a játékot és a labdamenetet vagy újrajátsszák („LET”), vagy az ellenfelet megbüntetik. (a megzavart játékosnak ítélik a labdamenetet).
ELLENFELET ÉRINTŐ LABDA (9. szabály)
Ha játékos megüti a labdát, amelyik még mielőtt eléri a főfalat érinti az ellenfelet, vagy annak ütőjét, vagy ruháját, a játékot leállítják.
– Ha a visszaütés szabályos és a labda az oldalsó falak érintése nélkül érte volna el a főfalat, a fogadó játékos megnyeri a labdamenet, kivéve ha az ütés nem első szándékból történt. (akkor „LET”)
– Ha a labda az oldalfal irányába repült, de elérte volna a főfalat amennyiben nem érinti az ellenfelet és a visszaütés különben szabályos lett volna, a labdamenetet újrajátsszák („LET”).
– Ha a visszaütés nem szabályos a fogadó játékos elveszíti a labdamenetet
MEGFORDULÁS (9. szabály)
Ha a fogadó játékos ütése előtt, vagy követve a labdát körbefordult, vagy hagyta, hogy a labda őt megkerülje (a labda a játékos teste mellett jobboldalon elhaladva a játékos baloldalán visszatérve került megjátszásra vagy fordítva) – a fogadó játékos megfordult („TURNED”- „MEGFORDULÁS”)
Amennyiben megfordulás után játékos megüti a labdájával az ellenfelet, akkor elveszti a labdamenetet. (a bírónak ilyen esetben még figyelmeztetnie is kell az ütő játékost!)
Ha a játékos, miközben fordul, megállítja a játékot, hogy ne üsse/érintse meg ellenfelét a labdamenetet újrajátsszák („LET”).
Ez minden olyan esetben javasolt eljárás, amikor a fordulás miatt az ellenfél időlegesen kiesik a látótérből és ütő játékos nem lehet biztos ellenfele pozíciójában.
TÖBBSZÖRÖS KÍSÉRLET A LABDA MEGÜTÉSÉRE (10. szabály)
Egy játékos, miután megkísérli megütni a labdát és elvéti, további kísérleteket tehet a labda visszaütésére.
– Ha a többszöri kísérlet jó visszaütést eredményezne, de a labda eltalálja az ellenfelet, a labdamenetet újrajátsszák („LET”). (második szándéknak minősülő eset)
– Ha a visszaütés nem lett volna eredménye, a fogadó játékos elveszti a labdamenetet.
ZAVARÁS (12. szabály)
Az ütésre következő játékosnak joga, hogy a labdát szabadon, az ellenfél bármilyen zavarása nélkül játszhassa meg.
A zavarás elkerülése érdekében, az ellenfélnek meg kell próbálni biztosítani a játékos részére a labda akadálymentes, direkt megközelítését, a labda megfelelő láthatóságát, helyet a labda megütéséhez és lehetőséget a labda a főfal bármelyik részére történő közvetlen megjátszására.
Amikor a játék zavarás eredményeképpen áll le, az eljárás a következő:
– Ha a játékos meg tudta volna játszani a labdát és az ellenfél megtett minden tőle telhetőt a zavarás elkerülésére, a labdamenetet újrajátsszák („LET”).
– A játékos nem jogosult a labdamenet újrajátszására ( elveszíti a labdamenetet), ha nem tudta volna visszaütni a labdát, vagy figyelmen kívül hagyja a zavarást és tovább játszik, vagy a zavarás annyira minimális volt, hogy a játékosra, aki hozzáfért és megütötte a labdát, de nem volt hatással. („minimal interference”)
A játékos megnyeri a labdamenetet („STROKE”), ha az ellenfél nem tett meg minden tőle telhetőt a zavarás elkerülése érdekében; vagy ha a játékosnak nyerő ütése lett volna, vagy ha a játékos eltalálta volna az ellenfelet labdával, amely egyenesen a főfal felé tartott.
A LET (13. szabály)
A LET egy eldöntetlen labdamenet. A labdamenet megismétlik, adogató újból adogat ugyanarról az oldalról.
A labdamenetet újrajátszásának engedélyezése („LET”) indokolt a fentiekben jelzett szabályokban, más körülményeknél is.
Például, a labdamenetet újrajátsszák („LET”), ha a labda bármilyen idegen, a földön heverő tárgyat eltalál, vagy ha a fogadó játékos tartózkodik a labda megjátszásától, mert sérülést okozhat az ellenfélnek.
A labdamenetet újrajátsszák („LET”), ha a fogadó nem állt készen az adogatás fogadására és azt meg sem kísérelte, valamint ha a labda, játék közben tönkremegy.
A JÁTÉK FOLYTATÁSA (7. szabály)
Ahogy a játékos elkezdett szerválni, onnantól a játék folyamatos kell, hogy legyen. A labdamenetek között nem lehet szünet.
Minden játszma között 90 másodperces szünet engedélyezett. (PSA és WSA versenyeken 120 másodperc)
A játékosok ruhát cserélhetnek vagy a felszerelésüket ha szükséges.(bírói engedéllyel hagyhatják el játszma közben a pályát)
VÉRZÉS, SÉRÜLÉS, BETEGSÉG (16. szabály)
Ha a sérülés vérzéssel jár, a vérzést a játék megkezdése előtt meg kell állítani. A játékos elegendő időt kap arra, hogy ellássa a vérző sebet.
Ha a vérzést kizárólag az ellenfél tevékenysége okozta, a sebesült játékos megnyeri a játékot.
Ha a vérzés kiújul több szünet nem megengedhető, kivétel ha a játékos a 90 másodperces szüneteket használja,a játékok között, a seb/vérzés ellátására. Ha képtelen az elállítani fel kell adnia a mérkőzést.
Ha a sérülés nem okozott vérzést, eldöntendő, hogy az ellenfél okozott sérülést, a játékos maga okozta a sérülését vagy mindkét játékos okolható a sérülés létrejöttében.
– Ha az ellenfél okozta a sérülést, a sérült fél megnyeri a játékot.
– Ha a játékos saját maga okozta a sérülést, 3 percet kap a felépülésre, utána folytatnia kell a játékot, vagy a 90 másodperces szüneteket használja,a játékok között, a felépülésre.
– Ha mindkét játékos miatt történt a sérülés, a sérült játékos 1 órát kap a felépülésre.
Ha a játékos rosszul érzi magát, folytatnia kell a játékot vagy fel kell adnia az adott játszmát és a 90 másodperces szüneteket használhatja ki a felépülésre. Görcsös fájdalom, szédülés és nehéz lélegzetvétel (asztmát is beleértve) is ebbe a kategóriába tartozó állapot.
Ha a játékos hány a pályán, az ellenfél megnyeri a mérkőzést.
JÁTÉKOSOK KÖTELEZETTSÉGEI (15. szabály)
A 15. szabály útmutatókat tartalmaz a játékosok részére. Például: 15.6 pont kimondja, hogy a szándékos figyelemelterelés nem megengedett. Az értelmezéshez a játékosoknak ezt a Szabályt teljes egészében el kell olvasni.
Néhány részlet azokat a helyzeteket mutatja be, amikor a játék a hivatalos ellenőrzés alatt zajlik (bíró/jegyző). Az adott rövidített változat nem tartalmazza ezeket az eseteket.
VISELKEDÉS A PÁLYÁN (17. szabály)
Sértő, megfélemlítő viselkedés a squash játékban nem elfogadható.
Ebbe a kategóriába sorolható: hallható és látható illetlenség, szóbeli és testi durva szabálytalanság, nézeteltérés, az ütő, pálya vagy labda szabálytalan használata, szükségtelen testi érintkezés, ütő túlságosan magas lendülete, nem fair bemelegítés, időhúzás, pályára visszatérés késéssel, szándékos vagy veszélyes játék.
Eddig a hivatalos szabályok kivonatolt leírása. Ugye, nem is olyan bonyolult ez a játék? 🙂
További olvasnivalót szolgáltat szponzorált játékosunk versenyleírása, amit az előző blogbejegyzésekben talál meg, mint például a kiskunhalasi verseny leírása. További versenybeszámolók várhatóak, készülőben a valenciai Masters Open leírása, ami szintén érdekes olvasmánynak ígérkezik.
One comment on “Fallabda/Squash szabályok”
COVID-19 megjegyzések
2021.02.03 A sok havi elzárás, karantén és távolságtartás kikezdi az átlagember kedélyállapotát is, nem beszélve a sportolókról, akiknek a mozgás az élet velejáró, elválaszthatatlan részét képezi. Nagyon nagy a kísértés, hogy a szabályokon lazítva, itt-ott engedményeket téve hódoljon az ember a szeretett sportnak… sajnos a pandémia nem így működik.
Megváltozott világban élünk, ami, úgy tűnik, velünk marad jó ideig, ha nem örökre. Nagyon komoly elővigyázatosságra van szükség ahhoz, hogy megőrizzük saját és sporttársaink, közvetlen környezetünk, mint a család vagy munkatársak egészségét.
Sajnos az erős fizikum, a sportos élet és az elpusztíthatatlanságunkba vetett hit sem véd meg minket a legrosszabbtól. Vesztettünk el barátot a közelmúltban a squash társadalomból, ami fájó és betölthetetlen űrt hagyott maga után.
A jó hír, hogy lehet fallabdázni a COVID idején is. Felelősséggel, odafigyeléssel és következetesen betartva a védekezés szabályait:
– CSAK versenysportolók (fallabda versenyzők, vagy más sportág versenyzői, akik kiegészítő sportként űzik a squasht) edzenek amíg a pandémia tart – ezt a státuszt a szakági szövetség által kiadott igazolvánnyal bizonyítjuk
– Szociális távolságtartás – a klubban kizárólag a játékra összpontosítsunk, kerüljük a bratyizást, fizikai kontaktot, hosszas cseverészést a többiekkel
– A közös helységek használatakor szigorúan kövessük a higiénés protokollt (kézmosás előtte, utána, papírtörülköző használata, kilincs után kézfertőtlenítés, stb.)
– MASZKBAN EDZÜNK!!! – Tudom, elképzelhetetlennek tűnik ennek a hiperintenzív sportnak a művelése ennyire oxigénhiányos helyzetben – de vagy ez, vagy a fertőzés… később még hasznát is látjuk a hirtelen megtalált extra oxigénnek, amikor a maszk lekerül. A maszk véd minket, a partnerünket és az utánunk pályára lépőket egyaránt
– Ne törölgessük kezünket a falba, üvegbe, mint régen.
– Fizetéskor részesítsük előnyben a kártyás fizetést
Nagyon fontos, hogy megtaláljuk az észszerű kompromisszumot a sport szeretete és a védekezés fontossága között, ezzel biztosítva, hogy a lassan meginduló versenyszezonban ismét egymásra találhasson a squash versenyzők utazó cirkusza!
Jó egészséget minden sporinak!